APPLİED KİNEZYOLOJİ

Applied Kinezyoloji Kas gücü testi olarak bilinir, çeşitli kasların belirli organlara ve bezlere bağlı olduğu ve spesifik kas zayıflığının sinir hasarı, azalmış kan kaynağı, kimyasal dengesizlikler veya diğer organ veya bez sorunları gibi vücutta bulunan sorunları işaret edebileceği inancına dayanan bir tanı ve tedavi yöntemidir.

Applied Kinezyoloji aynı zamanda, diğer standart tanı yöntemleri ile birlikte manuel kas testi kullanarak sağlığın yapısal, biyokimyasal ve ruhsal yönlerini değerlendiren entegre bir tanı ve tedavi yöntemidir.

Applied Kinezyoloji kasın gücünü ölçmez. Kasların fonksiyonlarını ölçer. Kas fonksiyonu ölçüm değerleri, tansiyon ölçüm değerlerinin mevcut uyaranlara bağlı olarak değişebildiği gibi değişebilir. Eğitimli bir Applied Kinezyoloji uygulayan Doktor tarafından uygulanan kas testinin bir kuvvet testi olmadığı, gerçekte sinir sisteminin testi olduğu bilinmelidir.

Applied Kinezyoloji Testi
Applied Kinezyoloji Testi

Bedende ortaya çıkan hastalıkların sebebi mental, biyokimyasal ve yapısal dengesizlikten kaynaklanabilir. Biyokimyasal sorunlar genellikle tek başlarına ve kendi sınırları içinde kalmazlar. Biyokimyasal sorunlar nedeniyle ortaya çıkan bağ dokusu zayıflığı, yapısal sorunları oluşturur. Amino asit, yağlar, vitamin ve mineral eksikliği veya dengesizliği emosyonel bozukluklara yol açabilir. Bu hastalar yıllarca antidepresanlarla tedavi edilmeye çalışılır.

Bedende ortaya çıkan biyokimyasal değişiklikleri, kaslar üzerine uyguladığımız güç teknikleri ile bulabilir ve bize yararlı ve zararlı biyokimyasal maddelerin ayırımını yapabiliriz. Kasları kullanılarak yapılan Applied Kinezyoloji testi, hastalar için doğru olan tedavi seçeneklerini belirlemede doktora yardımcıda olabilir.

Applied Kinezyoloji uygulayan Doktorlar sinir sistemi ve kasların işlevsel bütünlüğünü doğrudan değerlendirmek için standart tıbbi biyomekanik kas testlerini kullanırlar.  

Applied Kinezyoloji uygulayan Doktorlar kas zayıflığını düzelterek, ilgili iç organdaki bir problemi iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

Applied Kinezyoloji  teşhiş ve tedavi takibinde önemlidir. Tedaviye dahil edilecek uygulama yöntemlerini, ilaçları ve dozları belirlenebilir.

Applied Kinezyoloji uygulaması, baş ağrısı bel boyun ağrısı, diz kalça omuz ağrısı, baş dönmesi , fibromiyalji gibi birçok sağlık sorununda hastaya yardımcı olabilir.